Chytrá domácnost 2 – Apple HomeKit

Chytrá domácnost 2 – Apple HomeKit

Úvod do Apple HomeKit

V prvním článku “Úvod” jsme si řekli, co vše se dozvíme. Nyní se budeme věnovat pouze Apple HomeKitu.

Co je Apple HomeKit ? 

Apple HomeKit otevřený protokol od společnosti Apple představený 17. září 2014. V iOS zařízeních ho reprezentuje aplikace Domácnost. Má za úkol sjednotit všechna příslušenství chytré domácnosti do jedné přehledné aplikace a usnadnit tak uživateli ovládání své domácnosti.

Teorie je tedy taková, že místo toho, aby každý výrobce prvků pro chytrou domácnost (Netamo, NEST, Homebee, Philips) vytvářel vlastní aplikaci pro své produkty, využije univerzální API HomeKitu od společnosti Apple a umožní tak ovládat jeho produkty z jediné aplikace. 

Automatizace v aplikaci domácnost

Aplikace Domácnost umožňuje vytváření i takzvaných scén, tedy seskupení více akcí naráz. Například scéna „čas na film“ zapne televizi a vypne světla v obývací místnosti. Tyto scény lze libovolně seskupovat a editovat a jejich počet není nikterak omezený. 

Zařízení v aplikaci lze i sdílet dalším lidem, kteří mají vhodné zařízení. Můžete s nimi sdílet všechny prvky domácnosti, nebo jen části (dětem povolit pouze ovládání světel, nikoliv termostatu nebo příjezdové brány). Zároveň můžete mít v aplikaci i několik domácností naráz a zařízení mezi nimi automaticky přepíná podle toho, v jaké lokalitě se nacházíte.

Aplikace umožňuje několik druhů automatizace. První druh automatizace je závislá na čase. Příkladem by mohlo být, aby se každé ráno v 6:30 zapnula světla na chodbě. Další druh automatizace je stavový, např. zamkni dveře, pokud bylo spuštěno čidlo pohybu. Poslední druh automatizace je polohový – pokud opustím domov, vypni topení. Tyto automatizace lze různorodě kombinovat, a tudíž není problém vytvořit pak automatizaci ve stylu: když odejdu z domu a je po osmé hodině ranní, zhasni všude světla a na termostatu nastav 15 °C. Těchto scén lze mít také neomezené množství. 

Co je k HomeKitu potřeba?

Abychom mohli začít používat Apple HomeKit potřebujeme k tomu minimálně iPhone pro ovládání domácnosti, ovšem je tu ALE – Při použití samotného iPhonu nám nepoběží domácí automatizace.

Většina možností bude samozřejmě fungovat, avšak za předpokladu, že budeme s iPhonem doma na domácí síti, ve které budou připojena i ostatní zařízení.  

K tomu, abychom maximálně využili HomeKit je potřeba mít minimálně iPad (minimálně s iOS9, nejlépe ovšem s nejnovějším iOS), který bude stále doma připojen na stejné síti a bude nám tvořit pro HomeKit přístupový bod, na který se můžeme z venčí připojit. Avšak Nejlepším řešením je mít Apple TV 4. generace a novější či Apple HomePod. Jsou to totiž zařízení, která jsou neustále doma, nikam je nepřenášíme.

Praxe je taková, že ve chvíli kdy máme vedle televize AppleTV, která je připojená ať už k WiFi síťi anebo kabelem k internetu a stejně tak připojená na stejném iCloud účtu, máme o mnoho více možností. Například ovládat svoji domácnost na vzdálenost tisíců kilometrů či z druhé strany země. Jak? Jednoduše, pokud je vaše Apple TV připojena k internetu a na stejném iCloud účtu a budete třeba v Austrálii, vezmete do ruky svůj iPhone a budete chtít rozsvítit třeba doma na zahradě lampu, jednoduše kliknete v aplikacei Domácnost na lampičku, applikace vyšle informace do Apple TV u vás doma skrze iCloud účet a na druhé straně světa vaše Apple TV předá následně požadavek přímo žárovce. Pomocí tohoto principu můžete ovládat naprosto cokoliv, ať už je to nastavení topení, zapnutí kamery a sledování co se u vás doma či okolo děje či reagovat třeba při obdržení notifikace od pohybového čidla, že proběhl nějaký pohyb.

Jak se domácnost ovládá?

Samotné ovládání domácnosti je velmi jednoduché.

Otevřeme aplikaci “Domácnost” na našem zařízení, ze kterého chceme domácnost ovládat, může to být – iPhone, iPad, Apple Watch,.. a dle připojených zařízení jednoduše klikneme na nějaké z nich a následně nastane požadovaná akce.

Siri a HomeKit

Apple má i hlasovou asistentku “Siri”, která samozřejmě umí ovládat naší domácnost.

Jednoduše při zvolání “Hey Siri” nás Siri začne okamžitě poslouchat a plnit naše přání a žádosti. V případě HomeKitu nám stačí pár jednoduchých frázi v jazyce, který chceme používat. Jak ovšem všichni víme, Siri disponuje všemi světovými jazyky mezi které ale nepatří Čeština ani Slovenština (třeba někdy časem). Tudíž je potřeba při používání Siri počítat s tím, že budeme využívat jazyk, který alespoň lehce ovládáme. Pár příkladů použitelných frází :

•„Turn on the lights in the bedroom.“ (Rozsviť světla v ložnici.)

•„Open garage door.“ (Otevři garážové vrata.)

•„Set brightness to 55%.“ (Nastav jas na 55 %.) 

•„Set red color in the kitchen.“ (Nastav červenou barvu v kuchyni.) 

•„Set the temperature to 23 degrees.“ (Nastav teplotu na 23 stupňů.) 

•„Did I lock the front door?“ (Zamkl jsem vchodové dveře?) 

•„I’m home.“ (Jsem doma.)

•„Turn on the fan in the living room.“ (Zapni ventilátor v obývacím pokoji.) 

 

O tom, co jak budete ovládat hlasem záleží čistě jen na vás a nastavení vašich názvech pokojů, názvech scén a názvech zařízení. Vše si můžete přejmenovat na přesně takové názvy, tak aby vám to vyhovovalo.

Podpora zařízení

Jaké zařízení podporuje a ukážeme si i officiální seznam podporovaných zařízení.

Nejdůležitější na úplný začátek, VŽDY pokud na krabičce jakéhokoliv zařízení najdeme tuto značku :

Znamená to, že zařízení spolupracuje s HomeKitem a půjde jednoduše přidat do naší domácnosti a jednoduše ovládat.

Výrobců zařízení podporující Apple HomeKit je neuvěřitelná spousta a výrobků ještě více, každým dnem jsou výrobci představována nová zařízení, která se nám snaží co nejvíce zjednodušit život a umožnit nám vše ovládat.

Prakticky se veškerá zařízení řadí do několika kategorii:

Odkaz na stránky Apple, kde je aktuální a pravidelně aktualizovaný seznam výrobců a jejich produktů :

https://www.apple.com/ios/home/accessories/


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.