Jako u spousty lidí, můj vstup do chytrých domácností byl provázen pořízením chytrého termostatu. Po spoustě čtení a zoufání, že NEST není nativně podporován jsem sáhl po designově pěkném kousku od Netatmo.
Koupi ale samozřejmě předcházel pročítání fór a také stránky podpory. Netatmo totiž nabízí skvělou službu. Pokud si nejste jistí, zda do vaší domácnosti půjde nainstalovat jejich termostat, stačí vyfotit kotel a oni už návod pošlou. Nejjednodušší varianta ale je, pokud už máte tzv. prostorový termostat na baterky. Do něj totiž většinou vedou dva dráty, které jednoduše zapojíte do termostatu od Netatmo.
Součástí balení termostatu je i tzv. relé. Což je vlastně brána, která propojuje proprietární protokol od Netatmo s protokolem IP (lokální připojení i připojení k internetu). Relé dokáže také sloužit jako spínač ke kotli, pokud byste termostat chtěli používat jako samostatně stojící bezdrátový termostat.
Po instalaci nastal čas podívat se pořádně na aplikaci. Pokud doma máte jen termostat, uvidíte na úvodní obrazovce velké nastavení teploty a vlastně jinak moc platformu nevyužiteje. Tedy až na to, že v apce nastavíte plány mnohem pohodlněji než na starém termostatu. Pokud jste vlastník Netatmo weather station, doporučuji v apce tuto možnost zašrtnout. Všechny nastavení teploty se pak dějí ne na základě dat z internetu, ale přímo na základě konkrétní přesné teploty v okolí vašeho domu, což u mě činilo rozdíl cca 1-2 stupně. Je také nutné se připravit na zhruba 14ti denní testování vašeho domu, kdy termostat zkouší jaký čas je třeba k vyhřátí domu a za jaký čas vychládá při různých podmínkách, to potom slouží k přesnějšímu a úspornějšímu topení, proto rozhodně povolte platformě, aby tento test udělala.
Velká zábava přišla, když jsem se rozhodl cca po roce dokoupit ještě termostatické hlavice. Protože jsem už měl relé (bránu) stačilo koupit už jen ty hlavice. Tady jsem začal narážet na první problémy, které se ale ukázaly jako řešitelné. Protože byly hlavice po celém domě, potřeboval jsem najít umístění relé tak, aby byla všechna zařízení Netatmo v dosahu. Nakonec se zadařilo. Pozor, pokrytí domu nelze udělat dokoupením dalšího relé. K jednomu okruhu je vždy jen jedno relé.
Po instalaci hlavic se teprve ukázaly všechny funkčnosti aplikace. Zajímavá je například funkce, která buď povoluje nebo zakazuje hlavicím, aby si v plánovaných režime “řekly” o sepnutí kotle. V takovém případě doporučuji ale nainstalovat hlavici i do místnosti s temostatem, protože jinak se Vám může stát, že tuto místnost (zvláť pokud ji máte v přízemí) budete mít permanentně přetopeno.
Další funkce je sdružování hlavic v místnosti, abyste nemuseli ovládat každou zvlášť, nebo funkce, kdy ještě nejsou hlavice plně zkalibrované a vy můžete hlavici říct, aby brala okolní teplotu buď jako vyšší nebo nižší.
Samozřejmostí pak bylo propojení s Apple HomeKit pro případné automatické akce, kterých ale popravdě moc nevyužívám, kromě nastavení nižších teplot přo odchodu z domu, protože mi celá platforma jede už nějaký čas a plně se sžila s celým domem.
Pokud někdo uvažuje o vybavení domácnosti chytrým termostatem a hlavicemi, Netatmo je určitě dobrá volba. Doporučuji ale držet se v doméně topení jednoho výrobce, proto myslím, že by nebyl nejlepší nápad míchat Netatmo s jinými hlavicemi, přijdete o mnoho funkcí, které jste si zaplatili v ceně hardware.